Aarhus Universitets segl

To forskere fra AU og SDU modtager bevilling fra Novo Nordisk Fonden

Steen Thorbjørnsen (AU) og Jacob von Bornemann Hjelmborg (SDU) modtager bevilling fra Novo Nordisk Fonden for projektet "Kernel Embeddings for Disease Prevention".

Projektet er et samarbejde mellem Steen Thorbjørnsen fra Institut for Matematik, Aarhus Universitet og Jacob von Bornemann Hjelmborg fra Department of Public Health, SDU. Projektet udspringer af en serie artikler skrevet af en gruppe japanske forskere indenfor matematik, data-videnskab og statistik med Yuka Hashimoto i spidsen. I artikelserien udvikles nye statistiske metoder til at analysere data baseret på teorien for operator algebraer – i særdeleshed såkaldte Hilbert C*-moduler – og der argumenteres for, at de udviklede metoder bedre end gængse statistiske metoder indfanger struktur som f.eks. kontinuitets- og differentiabilitetsegenskaber i visse typer af data.

”Den grundlæggende ide for vores projekt er at kombinere teorien udviklet af Hashimoto ét al med teorien for såkaldte stokastiske projektioner (random projections), som gør det muligt at transformere højdimensionale data til et lavdimensionalt rum, hvor det er beregningsmæssigt ukostbart at analysere data vha. klassiske statistiske metoder, og på en sådan måde at de væsentligste egenskaber ved det oprindelige data i vid udstrækning bibeholdes.”

udtaler Steen Thorbjørnsen

Ultimativt skal de i projektet udviklede metoder benyttes til at analysere konkrete datasæt bl.a. fra studier med tvillinger indenfor forebyggelse af visse kræftformer.

”Vi er meget taknemlige for Novo Nordisk Fondens støtte til dette projekt, som dækker et ph.d.-stipendium samt konference- og rejseudgifter i forbindelse med projektet.”

– Steen Thorbjørnsen